Can't find what you need?
Contact Us
Home
Enter Event
Schedules
Schedules & Standings
Order of Finish
Sign Up/Score Updates
Scoring Rules
Baseball Fields
Rain Policy
Who's Playing
Hotels
Tournaments
Pay Online
Venues
Rules
DIVISIONS
Find Game
Game #:
Praise the King
Click divisions to find your schedule
Schedule
Standings
Bracket
14u Apopka Schedule
Saturday
4/6/2024
8:00 AM
#00073
H:
S FL BANDITS
A:
Space Coast Titans
11
9
14u Apopka
Northwest E
Saturday
4/6/2024
8:00 AM
#00074
H:
Eustis Baseball Academy 14u
A:
BAT RED
0
8
14u Apopka
Northwest F
Saturday
4/6/2024
10:00 AM
#00075
H:
S FL BANDITS
A:
Eustis Baseball Academy 14u
8
0
14u Apopka
Northwest E
Saturday
4/6/2024
10:00 AM
#00076
H:
BAT RED
A:
Space Coast Titans
7
1
14u Apopka
Northwest F
Saturday
4/6/2024
12:00 PM
#00080
H:
DAVENPORT RYDERS 14U
A:
Buffalo Stampeders 14u
8
0
14u Apopka
Northwest E
Saturday
4/6/2024
12:00 PM
#00078
H:
DELAND SUNS 14U BELL
A:
Team Orlando 14u Navy
3
2
14u Apopka
Northwest F
Saturday
4/6/2024
2:00 PM
#00077
H:
CHI TOWN BALLERZ
A:
Buffalo Stampeders 14u
10
2
14u Apopka
Northwest E
Saturday
4/6/2024
2:00 PM
#00079
H:
DAVENPORT RYDERS 14U
A:
DeLand Suns 14U Bell
11
7
14u Apopka
Northwest F
Saturday
4/6/2024
4:00 PM
#00081
H:
INFERNO 14U
A:
Chi Town Ballerz
7
4
14u Apopka
Northwest E
Saturday
4/6/2024
4:00 PM
#00082
H:
TEAM ORLANDO 14U NAVY
A:
Orlando Hit and Throw 14U
8
0
14u Apopka
Northwest F
Saturday
4/6/2024
6:00 PM
#00083
H:
INFERNO 14U
A:
Orlando Hit and Throw 14U
8
0
14u Apopka
Northwest E
Sunday, April 7, 2024
Sunday
4/7/2024
8:00 AM
#00084
Quarter Final
H:
S FL BANDITS
A:
Team Orlando 14u Navy
7
6
14u Apopka
Northwest E
Sunday
4/7/2024
8:00 AM
#00088
Semi Final
H:
Davenport Ryders 14U
A:
INFERNO 14U
0
8
14u Apopka
Northwest F
Sunday
4/7/2024
10:00 AM
#00087
Semi Final
H:
BAT Red
A:
S FL BANDITS
1
9
14u Apopka
Northwest E
Sunday
4/7/2024
10:00 AM
#00166
Semi Final
H:
Team Orlando 14u Navy
A:
DAVENPORT RYDERS 14U
5
8
14u Apopka
Northwest F
Sunday
4/7/2024
12:00 PM
#00089
Final
H:
S FL Bandits
A:
INFERNO 14U
3
6
14u Apopka
Northwest E
Sunday
4/7/2024
12:00 PM
#00090
3rd Place
H:
BAT RED
A:
Davenport Ryders 14U
8
0
14u Apopka
Northwest F
Sunday
4/7/2024
2:00 PM
#00167
Quarter Final
H:
EUSTIS BASEBALL ACADEMY 14U
A:
Buffalo Stampeders 14u
9
1
14u Apopka
Northwest E
Sunday
4/7/2024
2:00 PM
#00094
Semi Final
H:
DeLand Suns 14U Bell
A:
SPACE COAST TITANS
3
9
14u Apopka
Northwest F
Sunday
4/7/2024
4:00 PM
#00093
Semi Final
H:
Chi Town Ballerz
A:
EUSTIS BASEBALL ACADEMY 14U
3
5
14u Apopka
Northwest E
Sunday
4/7/2024
4:00 PM
#00096
Semi Final
H:
Buffalo Stampeders 14u
A:
DELAND SUNS 14U BELL
2
7
14u Apopka
Northwest F
Sunday
4/7/2024
6:00 PM
#00095
Final
H:
Eustis Baseball Academy 14u
A:
SPACE COAST TITANS
6
11
14u Apopka
Northwest E
Sunday
4/7/2024
6:00 PM
#00168
3rd Place
H:
CHI TOWN BALLERZ
A:
DeLand Suns 14U Bell
3
0
14u Apopka
Northwest F
Past 24 Hours
Past 3 Days
Past Week
Past 10 Days
14u Apopka Standings
Details
Pool A
GP
W
L
T
RS
RA
RD
RD8
Pts
TB
1.
BAT Red
GP
W
L
T
RS
RA
RD
RD8
Pts
TB
2
2
0
0
15
1
14
14
4
2
2.
Davenport Ryders 14U
GP
W
L
T
RS
RA
RD
RD8
Pts
TB
2
2
0
0
19
7
12
12
4
2
3.
Inferno 14U
GP
W
L
T
RS
RA
RD
RD8
Pts
TB
2
2
0
0
15
4
11
11
4
2
4.
S FL Bandits
GP
W
L
T
RS
RA
RD
RD8
Pts
TB
2
2
0
0
19
9
10
10
4
2
5.
Team Orlando 14u Navy
GP
W
L
T
RS
RA
RD
RD8
Pts
TB
2
1
1
0
10
3
7
7
2
2
6.
Chi Town Ballerz
GP
W
L
T
RS
RA
RD
RD8
Pts
TB
2
1
1
0
14
9
5
5
2
2
7.
DeLand Suns 14U Bell
GP
W
L
T
RS
RA
RD
RD8
Pts
TB
2
1
1
0
10
13
-3
-3
2
2
8.
Space Coast Titans
GP
W
L
T
RS
RA
RD
RD8
Pts
TB
2
0
2
0
10
18
-8
-8
0
2
9.
Eustis Baseball Academy 14u
GP
W
L
T
RS
RA
RD
RD8
Pts
TB
2
0
2
0
0
16
-16
-16
0
9.
Orlando Hit and Throw 14U
GP
W
L
T
RS
RA
RD
RD8
Pts
TB
2
0
2
0
0
16
-16
-16
0
11.
Buffalo Stampeders 14u
GP
W
L
T
RS
RA
RD
RD8
Pts
TB
2
0
2
0
2
18
-16
-16
0
3
Click any team name to see the full schedule for that team.
For further information on the standings, contact the tournment director
14u Apopka Bracket
All
Fit on Page
Semi-Finals
Third Place
Champion
Chi Town Ballerz - 3
Chi Town Ballerz
4/7/2024 6:00 PM
#168 - Nothwest F
Buffalo Stampeders 14u - 2
4/7/2024 4:00 PM
#96 - Nothwest F
DeLand Suns 14U Bell - 0
DeLand Suns 14U Bell - 7
Gold Bracket
Quarter Finals
Semi-Finals
Final
Champion
BAT Red - 1
S FL Bandits - 3
Inferno 14U
4/7/2024 10:00 AM
#87 - Nothwest E
Loser to #90
S FL Bandits - 7
4/7/2024 12:00 PM
#89 - Nothwest E
4/7/2024 8:00 AM
#84 - Nothwest E
Loser to #166
S FL Bandits - 9
Team Orlando 14u Navy - 6
Davenport Ryders 14U - 0
4/7/2024 8:00 AM
#88 - Nothwest F
Loser to #166
Inferno 14U - 6
Inferno 14U - 8
Silver Bracket
Semi-Finals
Third Place
Champion
BAT Red - 8
BAT Red
4/7/2024 12:00 PM
#90 - Nothwest F
Team Orlando 14u Navy - 5
4/7/2024 10:00 AM
#166 - Nothwest F
Davenport Ryders 14U - 0
Davenport Ryders 14U - 8
Bronze Bracket
Quarter Finals
Semi-Finals
Final
Champion
Chi Town Ballerz - 3
Eustis Baseball Academy 14u - 6
Space Coast Titans
4/7/2024 4:00 PM
#93 - Nothwest E
Loser to #168
Eustis Baseball Academy 14u - 9
4/7/2024 6:00 PM
#95 - Nothwest E
4/7/2024 2:00 PM
#167 - Nothwest E
Loser to #96
Eustis Baseball Academy 14u - 5
Buffalo Stampeders 14u - 1
DeLand Suns 14U Bell - 3
4/7/2024 2:00 PM
#94 - Nothwest F
Loser to #96
Space Coast Titans - 11
Space Coast Titans - 9
Administrative Functions
Publish
Extract all games in the schedule to a spreadsheet on your computer
Refresh all of the hardcopy schedules AND standings
Reset divisons with crossover games
Enter a game number to go to the division that includes that game
Update the text that will be displayed when the schedules are offline
Add Offline Text
Update the text that will be displayed on the schedule page when the schedules are online
Add Schedule Text
Update the text that will be displayed on the standings page when the schedules are online
Add Standings Text
Update the text that will be displayed onthe bracket page when the schedules are online
Add Bracket Text
Update the text that will print on the bottom of the schedule printouts
Add Text to Print-out
Screen to display standings which can be displayed on a large monitor for teams
Spin
Schedule Options for all Divisions
Default Division
All
8u Altamonte Springs
9u Apopka
10u Ocoee/Apopka
11u Orange City
12u Apopka
13u Apopka
14u Apopka
Default Round
1
Post Scores
Yes
No
No Points
Group Display
Team Only
Club/Team
Team/Club
Team/State
Division Menu
3 Level (U18)
3 Level (90)/91
3 Level 90/(91)
Division only
Custom
Schedule
By Venue
Schedule
By Club
Game Sort
Date, Time, Field
Date, Field, Time
Hide UnScheduled
Public
Staff
First Display Day
Last Display Day
Start next day at midnight
Full Div.
Report
Codes
Link
H/A
Schedules
Standings
Brackets
Scheduling Options for 14u Apopka
Division Name
Division Note
No Note Displayed
Sequence #1
Sequence #2
Do NOT set the MAX score Differential unless you want to BLOCK entry of scores that are higher (e.g. if you set the Max to 4, a 9-1 game will be recorded as 5-1.
This is not that same as setting tiebreakers in the scoring rules
).
Max Score Differential
N/A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Set differential by division
Post Scores
Yes
No
Scoring Rules
Default
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Show Games
Yes
No
Clear team overrides so system can update games
All Divisions
Set all games 'based on points' using the current point results
All Divisions
Lock the games 'based on points' in this division so the system does not change teams. Set all games to "counting games" and unlock standings.
All Divisions
Lock the division so the system does not change the standings/points
Standings
Games Played
Wins
Losses
Ties
Percent
Goals For
Goals For Max
Goals Against
Goals Against Max
Percent
Goal Differential
Goal Differential Max
Points
Tie Breaker
Show
Links
All
Win/Tie/Loss
Sequence
Age/Sex
Name
Sex/Name
Age/Sex Rev
Game Information
Add a Game
Refresh
Game date and time
Enter date only
Enter date only (Show pending)
Unscheduled
Date:
Time:
Home Score:
Away Score:
Overtime
Shootout
Dbl Forfeit
Forfeit
Text Msg
Select Home Team
Determine by points
Determine from prior game
Override
Home:
Winner
Loser
Select Away Team
Determine by points
Determine from prior game
Override
Away:
Winner
Loser
Select a Venue/Field
Type in a field name
Venue:
Field:
Venue:
Type:
Round Robin
Consolation
Play In
Final
Semi Final
Quarter Final
Sweet 16
Round of 32
Round of 64
Round of 128
Round of 256
Third Place
Fifth Place
Seventh Place
Ninth Place
Eleventh Place
Thirteenth Place
Fifteenth Place
Seventeenth Place
Nineteenth Place
Twenty-first Place
Twenty-third Place
Twenty-fifth Place
Twenty-seventh Place
Twenty-ninth Place
Final (Gold)
Final (Silver)
Final (Bronze)
Final (Seeding)
Final (Cust)
Final - If Necessary
To Winner Bracket
Points game
- Game counts in standings
Game was cancelled
Advanced Options
Home Card
Code
Away Card
Cards
Override Points:
Home:
NO
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
00
-1
-2
-3
-4
-5
-6
-7
-8
-9
-10
Away:
NO
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
00
-1
-2
-3
-4
-5
-6
-7
-8
-9
-10
Crew
Icons
Home
Away
SincSports Only
Round:
Game:
Division:
Game:
Update Game 2 (Group and TeamNo)
0
0
U14M01
NBOGO1321
2024
NBOGO1321
Y
0
14u Apopka
NBGO
2024
4/3/2024
Set Max Differential
Schedule View
From
To
GO
Contact Event
Get in Sinc
Contact Us
LOGIN
LOGIN
NBOGO1321
0
SincSports Alert
Handle Alert
SINC Content Manager